تبلیغات
کارمند - سریال تاریخی داودمیرباقری که در اذهان ماندگار شد
صفحه اول تماس با ما RSS                     قالب وبلاگ
  
کارمند
مطالب و داستانهای کوتاه سیاسی ،اجتماعی،اخلاقی و...


عصرایران - بی شک یکی از ماندگارترین آثاری که در تاریخ سینما و تلویزیون کشورمان ساخته شده است مربوط به سریالی است که داود میرباقری طی سال های 1370 الی 75 ساخت.

آغاز پیش تولید سریال «امام علی(ع)»، سال 1370 در سال های ریاست علی لاریجانی بر صداوسیما کلید خورد. داود میرباقری با فیلمنامه ای به سراغ او می رود که پس از بازنویسی های مکرر نسخه نهایی آنچه که قرار بود ساخته شود نهایی می شود. سرانجام پس از کش و قوس های فراوان، سریال با حضور 150 بازیگر اصلی و بیش از 5 هزار هنرور مقابل دوربین می‌رود.   

تولید سریال پس از 4 سال به پایان می رسد و مردم بی صبرانه چشم انتظار دیدن سریالی هستند که تا آن زمان نه کسی توان و جسارت رفتن به سراغش را داشت و نه نمونه اش با آن وسعت و حجم ساخته شده بود. 

آغاز پخش سریال در سال 1376 از تلویزیون از همان ابتدا بازخوردها و واکنش های فراوانی برانگیخت. عده ای سریال را بی انتها دوست داشتند و هر هفته بی صبرانه مشتاق دیدنش بودند و عده ای با نقدها و ایرادات غالبا تاریخی با آن مواجه شدند؛ اما آنقدر میرباقری در ساخت این سریال با وسواس و حرفه ای عمل کرد که حتی مخالفان این سریال تا انتها سریال «امام علی (ع)» را تماشا کردند.

در این سریال تاریخی بازیگرانی چون داریوش ارجمند در نقش مالک اشتر، محمدرضا شریفی نیا در نقش ولید، سیروس گرجستانی در نقش اباقطام، سعید نیک‌پور در نقش عمار یاسر، عنایت بخشی در نقش عبدالله بن وهب، ویشکا آسایش در نقش قطام، انوشیروان ارجمند در نقش اشعث، مهدی فتحی در نقش عمروعاص، بهزاد فراهانی در نقش معاویه، اصغر همت در نقش مروان، چنگیز وثوقی در نقش وردان بن مجالد، پرویز پرستویی در نقش محمد بن ابوبکر، حبیب دهقان نسب در نقش حرث برادر قطام، ابوالفضل شاه کرم در نقش حارث برادر قطام، جواد خدادادی در نقش ابوذر غفاری، عنایت الله شفیعی در نقش جندب بن کعب ازدی، جمشید مشایخی در نقش عبدالله بن مسعود، داوود رشیدی در نقش حکیم بن جبله عبدی، رضا کرم رضایی در نقش طلیحه بن خویلد، اکبر عبدی در نقش هرقل رومی، جهانگیر فروهر در نقش ابوسفیان، عباس امیری در نقش ابوموسی اشعری، منصور والامقام در نقش زبیر بن عوام، منوچهر لاریجانی در نقش طلحه بن عبیدالله، حسین پناهی در نقش ابن خباب، فخری خوروش در نقش دایه ولید، شهره لرستانی در نقش مریم بنت عثمان، آزیتا حاجیان در نقش کنیز رومی و بازیگران بی شمار دیگری ایفای نقش کردند.

موسیقی بی نظیر سریال «امام علی(ع)» توسط فرهاد فخرالدینی ساخته شد که در آن سالها با استقبال فراوان مخاطبان روبرو شد. موسیقی‎ای که هنوز هم در گوش میلیون ها ایرانی طنین انداز است. هنر گریم عبدالله اسکندری نیز از ویژگی های فراموش نشدنی این سریال بود. مدیریت دوبلاژ سریال را بهرام زند به عهده داشت. خود زند به جای عمار یاسر (سعید نیكپور) گویندگی كرد. دوبلور مالك اشتر هم منوچهر اسماعیلی بود. بزرگان هنر دوبله ایران در آن سال ها همگی در این سریال حضور داشتند و دوبله ماندگاری را به جا گذاشتند.

خاطرات جالب توجهی از این سریال به جا مانده است. بازیگر نقش ابن ملجم بعدها در مصاحبه ای گفته بود: «فیلمبرداری در ماه رمضان بود. در خانه قطام بودم که آقای میرباقری گفت: کریم! می‌خواهم ضربت‌خوردن را برای شب نوزدهم بگذارم تا در آن حس قرار بگیری. گفتم: به‌قرآن اگر در آن شب بتوانم بازی کنم دیوانه می‌شوم!. از سه شب قبل از شروع اولین سکانس ضربت‌زدن، خواب نداشتم و می‌ترسیدم اما تمام سعی خودم را کردم که با این نقش، مظلومیت علی(ع) را نشان دهم.»

مهدی فتحی نیز گفته بود: «ابتدا از سوی داود میرباقری ایفای نقش دیگر به من پیشنهاد شد كه به نظر كاراكتر پررنگ و لعابی در اجرا نبود. پس از خواندن فیلمنامه خودم درخواست ایفای شخصیت عمروعاص رادادم كه با موافقت میرباقری همراه شد. دلم نمی‌خواست این شخصیت منفی تاریخی تاحدی منفور باشد كه در تمام لحظات تخت دیده شود. من در نمایش وجوه مختلف این شخصیت با میرباقری مشورت داشتم و او نیز فیلمنامه را آنقدر خوب و منسجم نوشته بود كه هركدام از دیالوگ‌های این شخصیت برای خودش جای بازی داشت.»

عنایت بخشی بازیگر نقش ابن ذهب در سریال «امام علی (ع)» نیز بیان کرده بود:«این شخصیت سركرده نهروانی‌ها بود و حضور در این كار هر لحظه‌اش خاطره است. دلیل ماندگاری این مجموعه قبل از هر چیز قلم توانای آقای داود میرباقری بود كه همه به آن اذعان دارند و پس از آنها حس همكاری و همیاری عوامل بود كه با خلوص نیت در شرایط سخت آن مجموعه فعالیت می‌كردند. یادم می‌آید در سریال من دیالوگی علیه مولا داشتم كه هرگز نمی‌توانستم آن را ادا كنم. یك جورهایی هر طور با خودم كلنجار رفتم، نمی‌توانستم آن جمله را بگویم. جمله این بود «ما به روی علی شمشیر خواهیم كشید». این مسئله را با داود میرباقری در میان گذاشتم. او مرا در آغوش كشید، دلداری‌ام داد و گفت چاره‌ای نیست تو بازیگری و باید این جمله را به نحوه احسن ادا كنی. ما سكانس‌های جنگ صفین را در تیر و مرداد ماه و در بدترین شرایط آب و هوای بندرعباس ضبط كردیم. اگرچه قرار بود آن سكانس را در زمستان كار كنیم، اما به دلیل اینكه سیل دكورها را تخریب كرد، مجبور شدیم در تابستان جنگ صفین را در بندرعباس و در آن آب و هوای شرجی كه در همه حال بالای 50 درجه بود كار كنیم.»

بعدها داودمیرباقری با ساخت سریالی چون «مختارنامه» ثابت کرد که جزو معدود کسانی در سینما و تلویزیون ایران است که شهامت و توان ساخت آثار تاریخی این چنینی را دارد. او این روزها در فکر ساخت «سلمان فارسی» است. پروژه ای که از آن به عنوان قله‎ی کاری‎اش در زمینه ساخت آثار تاریخی نام برده است.درباره وبلاگ
كارمندم،
روزگارم بد نیست. تكه نانی دارم ، خرده هوشی ، سر سوزن ذوقی!
موضوعات
آخرین مطالب
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :