تبلیغات
کارمند - بازماندگان «ستارخان» کجا زندگی می‌کنند؟
صفحه اول تماس با ما RSS                     قالب وبلاگ
  
کارمند
مطالب و داستانهای کوتاه سیاسی ،اجتماعی،اخلاقی و...
شهریارپارسازادگان جمعه دوازدهم شهریور 1395 نظرات ()


خبر درگذشت «‌پروین سردار ملی» نوه ستارخان انعکاس گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت و برای برخی جالب بود که خبری از دو نسل بعد در خانواده یک چهره ملی می‌شنیدند.

 در همین کامنت‌های «عصر ایران» بعضی پرسیده‌اند چرا نوه ستارخان سردار ملی باید در آمریکا چشم از دنیا فروبندد یا نوه جهان پهلوان تختی دور از وطن در آمریکا تحصیل و زندگی کند؟ 

چرا نسل های بعد قهرمانان ملی از کشور کوچ می‌کنند و می‌روند و چرا تنها هنگام مرگ خبری درباره آنان می‌شنویم؟

به همین خاطر خالی از لطف نیست که یادداشت  «مهدی پور حسین» را از تبریز نقل ‌کنیم که از نزدیک با خانواده سردار ملی آشناست و دل مشغول ایران و افتخارات آن است:
   
  اواخر بهن ماه سال 1391  آقای «بهروز سردار ملی»  نوه  پسری « ستارخان» درگذشت و سه ماه بعد - در اردیبهشت ماه سال 1392 خانم «نگار عذاری» عروس ستارخان و همسر سوم سرهنگ یدالله خان سردار ملی تنها پسر ستارخان دار فانی را وداع گفت.

 چنان که می دانیم همین چند روز قبل هم خانم پروین سردار ملی نوه ستارخان درگذشت که انگیزه همین نوشتار است:

 او یكی از دو دختر  یدالله خان بود كه در سانفرانسیسكوی آمریكا زندگی می‌كرد و روز پنج شنبه 4 شهریور 1395 در محله امیر خیز تبریز كه زمانی یگانه سنگر مشروطه بوده و در مسجد رسول الله كه یكی از موقوفات سرهنگ یدالله خان سردار ملی  است به همین مناسبت مراسمی برگزار شد.

خانه ستارخان که در کوچه ستارخان و در محله  امیرخیز قرار دارد اكنون از طرف میراث فرهنگی خریداری شده و به عنوان موزه استفاده می‌شود. امیرخیز محله‌ای است خاطره انگیز و تاریخی و چنانچه گفته شد در جنبش مشروطه تنها سنگر درایران بود که در برابر قوای دولتی وروس مقاومت كرد و در نهایت مشروطه را به پیروزی رساند.

خانواده ستارخان سال‌ها در این محله زندگی كرده اند و اكنون هم یكی از نوه های ستارخان در این محله سكونت دارند.

  از نسل سوم ستارخان به جز مرحوم سیروس سردار ملی که سال‌ها پیش درگذشت ومرحوم بهروز سردار ملی که چنانچه گفته شد دربهمن 1391 فوت کرد چهار پسر به نام هایفرهاد، ستار، بهزاد و بهرام سردار ملی در قید حیات هستند . این چهار همگی فرزندیدالله خان اند؛ یگانه  پسر ستارخان که در سینه خود بخش اعظمی از تاریخ معاصر این مرزو بوم را به یادگار دارند و از پدر - یدالله خان -شنیده اند.

از این رو شایسته است تا  برادران سردار ملی در قید حیات هستند به سراغ آنها بروند و قبل از آن که خاطرات آنها - که خاطرات همه مردم و میراث ناملموس فرهنگی به حساب می‌آید -  زیر خروارها خاک برای همیشه دفن شود گرد و غبار سال‌ها دوری و انزوا را بزدایند و به صورت مستند این بخش مهم تاریخ ایران را مستند‌سازی کنند. 

 25 آبان ماه سال 93 مصادف بود  با یکصدمین سال درگذشت  ستار خان سردار ملی . با این که در گاه‌شماری‌های تاریخ معمولا سده‌ها و هزاره‌ها بهترین بهانه است برای این گونه یادکردها اما این مناسبت  را از دست دادیم و حال که هیچ یک از ما نمی‌توانیم دویستمین سال مرگ ستار‌خان را گرامی بداریم، باید فرصت را مغتنم شمریم  و به بهانه‌هایی دیگر همایش‌ها و گفت و گوهایی برپا کنیم و بازماندگان ستارخان را برای بیان خاطرات شنیده از پدر – فرزند ستارخان- سر شوق آوریم...درباره وبلاگ
كارمندم،
روزگارم بد نیست. تكه نانی دارم ، خرده هوشی ، سر سوزن ذوقی!
موضوعات
آخرین مطالب
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :